ExTra CaFe.77FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ExTra CaFe.77FoRuM

Her içeriği bulabildiğin bi yer var mı bildiğin

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Kulislerde yeni oluşum hayalleri

YazarMesaj
ExTra
Yardımcı Admin
Yardımcı Admin
ExTra

Erkek
Meslek : Öğrenci
İlgi Alanlarınız : serserilik
Takımınız : Fenerbahçe
Burcunuz : BALIK

Kulislerde yeni oluşum hayalleri Empty
MesajKonu: Kulislerde yeni oluşum hayalleri   Kulislerde yeni oluşum hayalleri EmptyC.tesi Nis. 05, 2008 10:11 am

Kulislerde yeni oluşum hayalleri 00362259Kapatma davasına karşı AKP farklı alternatif arayışlarına girerken Ankara kulislerinde AKP MKYK’da görevli eski Bakan Abdüllatif Şener’in siyasete yeni bir parti ile gireceği konuşuluyor.

Şener, eski başbakanlar Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz ile görüştüğünü kesin bir dille yalanlayarak “Organik bir ilişkim olduğu asla doğru değil” ifadesini kullandı. Şener, “Sokağın sesini, Türkiye’nin sesini dinliyorum. Onların taleplerini değerlendiriyorum. Bir farklı arayış potansiyeli olduğu ortada. Ancak bana sorarsanız henüz tam olgunlaşmadı” yorumunu yaptı. Alternatif modelin TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) içinden çıkacağı, liderinin ise Şener, Hisarcıklıoğlu ya da eski TOBB Başkanı Ali Coşkun olabileceği konuşuluyor.

İş dünyası ile görüşmelerinin olduğunu da ifade eden Şener, “Bunlar dostça geçen görüşmeler” diye konuştu. “Alternatif TOBB’dan çıkacak” söylentilerine ise Şener şu yanıtı verdi:

“Ben halkın sesini dinliyorum. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile parti ya da siyasetle ilgili bir görüşmem, diyaloğum olmadı. Ama kendisi çok saygın bir isimdir. Ali ağabeyi de çok severim.”

BEKLEME KARARI
Ankara’daki son senaryolara göre “yeni oluşum” için henüz “bekleme” kararı var. Ancak iktidar partisinin kapatılmasına onay çıkarsa alternatif oluşum için düğmeye basılacak. Alternatif oluşumda siyasete gireceği uzun süredir konuşulan ve 81 ilin başkanını toplayarak “Sağduyu” çağrısı yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile AKP’den kopan Ali Coşkun ve Abdüllatif Şener gibi önemli isimler de yer alacak.

“Geri adım” çağrısı nedeniyle Başbakan Erdoğan’ın tepkisini çeken Hisarcıklıoğlu’na TOBB üyesi çok sayıda oda başkanın da destek verdiği belirtiliyor. Erdoğan ile Hisarcıklıoğlu’nun arasının bu olaydan sonra bozulduğu konuşuluyor.

Yeni bir parti çatısı altında yola çıkacağı ileri sürülen gruba sadece AKP’li küskünler değil Demokrat Parti, Anavatan gibi partilerden de destek geldiği öne sürülenler arasında. Sürpriz bir kararla seçim öncesi AKP’den ayrılan Bakan Şener, TOBB Üniversitesi’ndeki odasında bir süredir iş dünyası, sendikalar ve pek çok partinin temsilcilerinin bulunduğu grupları ağırlıyor. Haftada en az iki defa şehir dışına çıkan Şener, Türkiye genelindeki üniversitelerde konferanslar veriyor. Şener’in son konuğu ise TİSK eski Başkanı Refik Baydur oldu. Şener’in “Eski değil yeni ve genç yüzlerle yola çıkmak gerekiyor. Siyasete fırsat tanınmadığı için giremeyen, birikimli, yetenekli isimlerin talepleri olmaları” dediği ileri sürüldü.

AKP Balıkesir eski Milletvekili Turhan Çömez: Şener’i memnuniyetle izliyorum

Abdüllatİf Şener’le birlikte hareket ettiği ileri sürülenlerden bir başka isim eski AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez oldu. Çömez, “Şener ile birlikte misiniz?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Sayın Şener benim takdir ettiğim ve sevdiğim bir siyasetçi ve devlet adamıdır. Kendisiyle ortak bir siyaset planlamasını tartışmadık. Ancak Türkiyle genelinde konferanslarından ve çalışmalarından haberdarım ve memnuniyetle izliyorum.” Çömez, yeni bir oluşumla ilgili çalışmalarını şöyle değerlendirdi: “Yeni oluşumun düğmesine siyasal kimlikler basmaz. Türkiye, ihtiyaç duyması halinde kendi bağrından yeni siyasetçilerini çıkaracaktır. Biz inandığımız temizlikte, kalitede ve yurtseverlikte bir siyaset alanı buluncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Halk ilgisi süt köpüğüne benzer

AKP’nin kurucularından, eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, siyaset sahnesine çıkacak partinin liderliği için ismi geçenlerden biri. Coşkun, son gelişmeleri değerlendirdi.

Demokrasi bir uzlaşma sanatı. Eğer yaptığınızdan sonuç alamıyorsanız, o zaman doğru siyaset yapmıyorsunuz demektir. Başlangıçta çok iyi niyetlerle yola çıkan kadrolar, özellikle liderler, zamanla tek adamlığa sürükleniyor.

CHP adeta kapıyı kapatmış gibi görünüyor. Ama bu kapı kilitli değil, açılabilir. MHP’nin attığı bir adım var. Bir uzlaşı ortamı sağlanabilirse atlatılabilir.

Üzülerek söyleyeyim ki, böyle başarılı bir iktidarın lideri olarak Başbakan’ın kesimlerle adeta gerginliği artırıcı ifadeleri ve bir tek adam görüntüsü sergilemesi olayların gerginleşmesine zemin hazırlıyor.

‘YES MAN’CİLER PROBLEMİ
Bu ortamda yanlışları söylediğiniz zaman mesafe konmaya başlandı.

Ülkesini, partisini, iktidarını seven insanların Tayyip Bey’e doğruları söylemesi lazım. Uzaklaştırılacağını bilse bile.

Kararlar nedeniyle halkın Erdoğan’a ve AKP’ye olan ilgisi tahrik edici bir şekilde gelişiyor. Parti yöneticilerinin “Halk bize meyletti” açıklamaları rehavete sürüklüyor. Bu gerçek değil. Birden sabun köpüğü gibi kaybolur, gider. Kaynayan sütün köpüğü gibi. Harareti kıstığınız zaman sakinleşir. Hiçbir parti yönetimi ölene kadar sürdürülemez.

Ben siyasetten kopmuş değilim, teneffüse çıktım. Ülkenin ihtiyacı olursa tabii döneriz.

TOBB’un öncülüğünde önemli girişimler oldu. Kesinlikle destekliyorum. Başbakan ‘geri adım’ sözünü yanlış anlayarak, tepki gösterdi. Oysa ‘biraz daha yumuşak davranın, toleranslı olun’ dediler. Edebali hazretlerinin nasihati var, Başbakan’ın duvarında da asılı: ‘Siz beysiniz, anlayışlı olacaksınız’ diyor.

Cumhurbaşkanı Gül’e de büyük sorumluluk düşüyor. Gerekiyorsa mutlaka liderleri bir toplantıya çağırmalı
http://www.extracafe.yetkin-forum.com

Kulislerde yeni oluşum hayalleri
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» RapidShareden program indirme yeni versiyon